Antena do radia cb

Gdy zaczynałem pracę, cb radia nie były jeszcze zbyt zaawansowane, i wymagały porządnej anteny, by móc działać na duże odległości. W miarę rozwoju sprzętu, nowe radia zaczęły mieć o wiele większe osiągi niż stare modele nawet z najlepszymi antenami, jednak wciąż miały te same problemy z funkcjonowaniem w terenie zabudowanym, a komunikacja w centrum miast była często zwyczajnie niemożliwa.

Nowe modele anten do cb radia

nowa antena cb radioRozwiązanie problemy zasięgu mieliśmy zwykle już w samochodzie, a były nim anteny do radia, jednak większość starych modeli anten, których używaliśmy do tej pory nie współgrała z nowymi radiami, bardzo często mając starego typu wtyczki lub elektronikę niezgodną z nowymi modelami cb radia. Dlatego też jedynym wyjściem była nowa antena cb radio, zwłaszcza taka która była wyposażona fabrycznie we wzmacniacz sygnału. Nowe anteny były o niebo lepsze niż stare, proste modele posiadające minimum podzespołów i często będące zwykłym metalowym prętem ściągającym sygnał do radia. Nowe anteny pozwalały nie tylko na odbiór znacznie słabszego sygnału, ale również jego oczyszczenie i blokowanie fal radiowych ze źródeł innych niż radio, lub też odbiór w konkretnym zakresie radiowym. Ich zalety pokazywały się zwłaszcza podczas jazdy po dużych miastach, gdzie zwykle sygnał radiowy był zakłócany przez inne urządzenia, nadajniki komórkowe czy tez odsłonięte linie energetyczne, lub blokowany przez wysokie zabudowania. Mocne anteny pozwalały na całkowite wyeliminowanie problemu zakłóceń sygnału, zwłaszcza w połączeniu z wysokiej jakości radiem z funkcją filtrowania odbieranego zakresu. Również podczas jazdy po bezdrożach anteny ze wzmacniaczami były ogromną pomocą, nie tylko w pracy ale również podczas podróży. Najprostsza antena potrafiła zwiększyć zasięg radia niemal o jedną trzecią, a najlepsze modele mogły wydłużyć go nawet i dwukrotnie, dzięki czemu komunikacja z kolegami na drodze stała się łatwiejsza, a sama trasa przyjemniejsza. Wielu kolegów twierdziło również, ze sama jazda stała się przyjemniejsza.

Zwłaszcza w nocy, podczas wielogodzinnej trasy zawsze przyjemnie było zamienić kilka słów z kolegami na drodze, nawet jeśli nie było potrzeby szukania konkretnych informacji o trasie, a czasem nawet krótka rozmowa pomagała rozbudzić się za kierownicą. Anteny, jako dodatki do radia, nigdy nie były szczególnie drogimi urządzeniami, dlatego prawie wszyscy koledzy używali jakiegoś modelu, czy to w prywatnym samochodzie, czy podczas pracy, i sprawdzały się one równie dobrze w obu przypadkach.