Co warto wiedzieć montując kominki?

Co może być lepszego niż siedzenie wygodnie przed kominkiem i obserwowanie migoczących płomieni? Ci, którzy już zdecydowali się na nowy kominek powinni wziąć pod uwagę wiele czynników. Każdy piec czy kominek musi być zaprojektowany zgodnie z normą budowlaną, więc nie działamy na własną rękę, tylko szukamy profesjonalnych firm, które zajmą się solidnym montażem nowego kominka. Każdy, kto chce zainstalować piec w wynajętym mieszkaniu, musi poprosić właściciela o zgodę na dokonanie zmian konstrukcyjnych i zmiany w systemie grzewczym.

Kwestie techniczne przy montażu kominków

montaż kominków śląskPrzed zainstalowaniem kominka na opał drzewny należy dokładnie określić miejsce w którym ma się on znajdować. Lokalizacja kominka powinna z łatwością wytrzymać stosunkowo wysoką wagę pieca, która może wynosić do kilkuset kilogramów w zależności od modelu i konstrukcji. Jeśli dom jest starszy, zaleca się skonsultowanie ze specjalistą w celu sprawdzenia statyki, która wyjaśni, czy strop wytrzyma obciążenie pieca. Istniejący komin, jeśli taki istnieje, musi również nadawać się do podłączenia kominka. Średnica przewodu kominowego musi pasować do modelu. Jeśli średnica jest zbyt duża lub zbyt mała, będzie to miało negatywny wpływ na odprowadzanie dymu i proces spalania w piecu, w związku z tym nie jest łatwy montaż kominków Śląsk posiada wiele firm, którzy zajmą się tym w sposób profesjonalny. Oni znają wymagania, które musi spełniać lokalizacja pieca. Również producenci podają zgodne z prawem informacje o wymaganej lokalizacji swoich pieców w instrukcji obsługi lub podczas montażu. Ważną zasadą jest kwestia zagrożenia pożarowego. Jeśli ściany składają się całkowicie lub częściowo z materiałów łatwopalnych, na przykład ściany z podkonstrukcją wykonaną z drewna lub ściany izolowane łatwopalnym materiałem, są one prawnie uważane za element łatwopalny. W wolnostojących kominkach obowiązują różne przepisy dotyczące minimalnych odległości od łatwopalnych elementów i ścian. Kominki wymagają elementów ochrony przed iskrami w celu ochrony łatwopalnych podłóg przed otwarciem komory kominka, w której znajduje się żar.

Montując kominki należy zwrócić uwagę również na rury. Rury stalowe muszą mieć grubość ścianki co najmniej dwóch milimetrów mm, a grubość ścianki rur ze stali nierdzewnej powinna wynosić co najmniej jednego mm. Nieizolowane rury we wnętrzu wymagają minimalnej odległości czterdziestu centymetrów od elementów łatwopalnych. Mniejsza odległość – dziesięć centymetrów jest możliwa, jeśli rury zostały pokryte niepalną warstwą izolacyjną o grubości co najmniej dwóch centymetrów.