Czym są komputery do opryskiwaczy?

 

Każdy rolnik chce zabezpieczyć swoje uprawy przed działaniem szkodliwych czynników. Stosuje to tego między innymi opryski. Jest to najbardziej opłacalny i zarazem skuteczny sposób. Jednak, aby zapewnić tą skuteczność należy w sposób precyzyjny dobrać dawkę oprysków czyli tak zwanej cieczy roboczej. W tym celu stosowany jest komputer.  

Wyposażenie komputera do opryskiwacza

komputery do opryskiwaczyElektroniczne urządzenie jakim jest komputer do opryskiwaczy zapewnia idealną precyzję w dawkowaniu, bardzo drogimi opryskami. Z racji tego tylko większe gospodarstwa rolne mogą pozwolić sobie na zakup takiego sprzętu. Producenci starają się zapewnić i tym rolnikom pracujących na mniejszych gospodarstwach dostęp do nowoczesnych urządzeń. Dlatego wprowadzają na rynek tańsze zamienniki lecz spełniające podobne funkcje. Wyposażenie sterownika do oprysków w wyświetlacz LSD znacznie wpływa na komfort pracy. Komputery do opryskiwaczy posiadają również przyciski do wyboru parametru oprysków, możliwość pomiaru prędkości, sterowania zaworem głównym nawet z kabiny ciągnika. W przypadku awarii urządzenia producent dopuszcza możliwość dokończenia opryskiwania ręcznie. Często spotykanym procesem jest zakup opryskiwacza bez komputera i późniejsze dokupienie sterownika. Dzięki temu można zmniejszyć koszty i wybrać najbardziej opowiadający nam komputer. Bardziej nowoczesne sterowniki mają rozszerzone wyposażenie i wiele czujników, które potrzebne są w trakcie wykonywania pracy z opryskiwaczem. Do takich elementów wyposażenia zalicza się czujnik poziomo zbiornika z opryskami, który znacznie upraszcza pracę z urządzeniem; czujnik wzrostu i redukcji rozdzielanego płynu, wszystkie alarmy dźwiękowe i wizualne, czujnik wydajności czy wyspecjalizowany wyświetlacz pokazujący dane dotyczące dozowania, prędkości, czasu trwania opryskiwania, ciśnienia i natężenia oraz powierzchni obszaru, na którym pracowano urządzeniem. Wszystkie te informacje na koniec dnia mogą za pomocą kabla z wbudowanego gniazda USB zostać przesłane do pamięci komputera osobistego. Ułatwia to analizę danych oraz otrzymanie wszystkich potrzebnych informacji do dalszej pracy a nawet przypomnienie o aktualizacji.

Stawiając na oszczędność można powtórnie wykorzystać komputery do starych, wyeksploatowanych opryskiwaczy jak również do fabrycznie nowych, gdyż sterowniki zostały tak zaprojektowane, aby umożliwiać rozbudowę urządzeń. Dzięki temu nie trzeba wymieniać przyrządu, aby przejść ze starego, prostego sterownika do tego najbardziej nowego, zaawansowanego.