Dietetyk dla dzieci

W dobie śmieciowego i gotowego jedzenia, odsetek osób z nadwagą i otyłością wciąż rośnie, nie dotyczy to tylko dorosłych, u których przeważa siedzący tryb życia lecz już także dzieci, które zamiast zabawy na podwórku i gry w realną piłkę wybierają tę przed ekranem swojego komputera czy telefonu. Od wielu lat w szkołach trwają różnorodne akcje mające uświadamiać dzieci i rodziców, a także zachęcać ich do aktywności fizycznej i wyboru zdrowych opcji żywieniowych. Jednak co w przypadku, gdy na działania prewencyjne jest już za późno? Czy dietetyk dla dziecka to dobry wybór?

Więcej o dietetyku dla dzieci

dobry dietetyk - mielecWiększość rodziców myśli, że dba o dzieci nie odmawiając im niczego o co poproszą. Dlatego też często nie widzą lub nie chcą widzieć, że ich dziecko zaczyna niezdrowo przybierać na wadze. Niestety dziecku nie jest łatwo odmówić, szczególnie gdy wcześniej dostawały co tylko chciały. Jak radzić sobie w takiej sytuacji? Jak wytłumaczyć dziecku, szczególnie małemu, że nie może jeść tyle czekolady, pizzy, ciastek i wszystkich swoich ulubionych dań, a następnie popijać ich słodkim napojem? W niektórych sytuacjach opcja może być tylko jedna – dietetyk, a także wsparcie terapeuty. Dzieci czasem są bardziej podatne na słowa obcych osób, niż swoich rodziców.  Jeśli interesuje nas dobry dietetyk – Mielec to miasto, w którym znajdziemy kilku lekarzy, którzy na co dzień przyjmują wielu małych pacjentów z nadwagą, lub nawet często z otyłością. W tym drugim przypaku, ścisła dieta i wyeliminowanie niezdrowych produktów z jadłospisu to podstawa. Nie można oczywiście zapominać również o wprowadzanie jak największej ilości ruchu do codziennego planu dziecka. Jeśli natomiast sytuacja nie jest jeszcze na tyle zła, by wymagała interwencji dietetyka, możemy samodzielnie dokształcić się i szukać sposobów na to, by nasze dziecko, które może mieć skłonności do tycia, na przykład genetyczne, nie przekroczyło dopuszczalnej wagi. W Internecie znajdziemy obecnie wiele poradników, których zadaniem jest pomoc rodzicom.

W wyżej wymienionych poradnikach rodzice mogą znaleźć na przykład specjalny kalkulator, który pozwoli im określić czy dobry dietetyk będzie niezbędny, bo dziecko już ma nadwagę, czy jeszcze na to za wcześnie., choć warto wprowadzić drobne zmiany; informacje o spotkaniach z dietetykami i terapeutami zajmującymi się żywieniem wśród dzieci i chorobami wynikającymi z niezdrowego odżywiania; schematy wprowadzania danych produktów w diecie dzieci. To ostatnie jest na tyle ważne, gdyż niektórych warzyw i owoców dzieci nie powinny jeść zbyt szybko.