Dlaczego odzież robocza dla pracownika jest ważna?

Bardzo często poruszanym tematem podczas licznych szkoleń jest temat bezpieczeństwa pracowników. Pomimo że wiele osób twierdzi, że wie już o tym wszystko, statystyki dotyczące wypadków w miejscach pracy pokazują, że nie jest to prawda. Najczęstszą przyczyną wypadków jest oczywiście brak lub nieodpowiednie dopasowanie środków ochrony indywidualnej lub zbiorowej. Na co powinien zwrócić uwagę pracodawca, aby do zera zminimalizować ryzyko wypadku?

Ubranie robocze wysokiej jakości

hetman - odzież robocza dla pracownikaCzęsto mówi się o tym, że ubrania robocze powinny cechować się wysoką jakością. Jest to oczywiście prawda, ponieważ jakość tkanin oraz tworzyw, z których wykonane są dane produkty może zaważyć na tym, czy pracownik będzie odpowiednio chroniony, czy nie. Podstawowym wyposażeniem pracownika produkcyjnego są spodnie robocze oraz t-shirt. Powinny one posiadać niezbędne atesty potwierdzające ich jakość. W większości przypadków nie jest to jednak ubiór kompletny, czyli taki, w którym pracownik może wykonywać swoje obowiązki. Do spodni oraz koszulki z krótkim rękawem najczęściej konieczne jest dopasowanie odpowiedniego obuwia oraz innych środków ochronnych. Tutaj nie można jednoznacznie określić, co będzie wchodziło w skład odzieży dla pracownika. Wszystko zależy od czynności, którą wykonuje oraz warunków pracy. Największą uwagę na strój i wyposażenie pracownika powinny zwrócić firmy budowlane oraz te zajmujące się obróbką skrawaniem różnych materiałów. Najlepiej, jeśli zdecydują się one na sprawdzonego producenta, takiego jak marka Hetman – odzież robocza dla pracownika będzie wtedy bardzo wysokiej jakości. Dodatkowo asortyment dobrej firmy pozwala na zakupienie wszystkich elementów wyposażenia w jednym sklepie. Niezależnie od tego, czy strój letni, czy grube zimowe spodnie, puchowa kurtka, rękawice ocieplane i tak znajdziemy wszystko, co jest niezbędne. Oprócz tego dobra hurtowania BHP zajmuje się dystrybucją okularów ochronnych, nauszników, masek spawalniczych, kasków oraz innych akcesoriów dla pracowników zatrudnionych w różnych gałęziach przemysłu.

Według przepisów prawnych to właśnie pracodawca jest zobowiązany do wyposażenia pracowników w środki ochrony indywidualnej niezbędnych do wykonywania powierzonych obowiązków. Warto na tym nie oszczędzać, ponieważ lepsza jakość odzieży roboczej to znacznie mniej wypadków. Mniej sytuacji niebezpiecznych ma wpływ na prestiż firmy i jej postrzeganie na rynku. Dlatego nie warto odkładać tego na później i dla komfortu pracowników oraz swojego kupić niezbędną odzież roboczą.