Dlaczego warto zaizolować rury?

W dzisiejszych czasach, w dobie rosnących co roku kosztów za energię, ogromną wagę przywiązuje się do eliminowania wszystkich możliwych strat ciepła. To właśnie z tego powodu buduje się solidnie ocieplone domy, których późniejsze ogrzewanie nie generuje niebotycznych kosztów. Z tego też powodu szuka się coraz to nowszych i oszczędniejszych sposobów na pozyskiwanie energii, wykorzystujących energię odnawialną. Ale prócz dobrego ocieplenia ścian i dachu, oraz dobrej klasy okien minimalizujących straty ciepła, warto pamiętać także o izolacji instalacji.

Izolacja rur a realne oszczędności

izolacje termiczna rurRury instalacji centralnego ogrzewania oraz te doprowadzające ciepłą wodę warto wziąć pod uwagę, jeśli mowa o izolacji termicznej domu. Zazwyczaj myślimy o nich w ostatniej kolejności, jednakże chcąc pozbyć się w maksymalnym stopniu strat ciepła, nie można ich pominąć. Dobra izolacje termiczna rur przyczyni się w dużym stopniu do obniżenia rachunków za ogrzewanie. Decyduje ona o parametrach czynnika dostarczanego do urządzenia, czyli w naszym przypadku o temperaturze wody dostarczanej z pieca do grzejnika. Im mniej temperatura ta różni się od tej opuszczającej kocioł, tym lepiej, a grzanie jest bardziej ekonomiczne, czyli tańsze. Właściwa izolacje termiczna rur ma też duże znaczenie jeśli mowa o certyfikacie energetycznym budynku. Im mniejsze straty ciepła, tym wynik certyfikatu lepszy. Izolacja rur jest również zabezpieczeniem przed ich mechanicznym uszkodzeniem, dlatego jest szczególnie ważna w przypadku rur prowadzonych w warstwach posadzkowych. Ponadto niektóre rury wymagają ochrony przed skraplaniem się na nich pary wodnej. Dzieje się tak w przypadku rur kanalizacyjnych, u których warstwa izolacji dodatkowo poprawia komfort akustyczny w pomieszczeniu. Natomiast w przypadku rur zewnętrznych właściwa ich izolacja chroni przed zamarzaniem w nich wody, co może mieć miejsce jeśli instalacja nie biegnie na wystarczającej głębokości. W zależności od rodzaju instalacji, do dyspozycji mamy kilka materiałów izolacyjnych, a wśród nich wełna mineralna i szklana, pianka poliuretanowa i polietylenowa oraz kauczuk syntetyczny.

Straty ciepła z nieocieplonych przewodów nawet przy doskonałej izolacji budynku mogą w widoczny sposób odbić się na rachunkach, dlatego warto się ich pozbyć i postarać się o dobrą izolację termiczną wszystkich wymagających tego rur. Koszty takiej inwestycji są niewielkie w porównaniu do oszczędności, na jakie dzięki temu możemy liczyć. Natomiast same metody izolacji są proste i nie wymagają specjalnego nakładu pracy.