Internetowe platformy wymiany walut

Wymiana walut to nieodłączny aspekt życia gospodarczego wiążący się z odmiennością walut krajowych i całych systemów ekonomiczno-politycznych. Po wejściu do Unii Europejskiej polskie firmy zaczęły swoją aktywność poza granicami Polski, co wiąże się z koniecznością dokonywania wymiany walut na szeroką skalę. Ale sprawa nie dotyczy wyłącznie sektora gospodarczego. Od momentu przemiany ustrojowej w Polsce uzyskaliśmy możliwość łatwych wyjazdów zagranicznych. Boom nastąpił po przystąpieniu do umowy o wolnym przepływie usług i osób w ramach UE. Polacy wyjeżdżają masowo do pracy w krajach Unii, normą stały się wyjazdy niemalże do wszystkich zakątków świata. Przedsiębiorcy widząc rosnące zapotrzebowanie na szybką wymianę walut zaczęli otwierać kantory internetowe. Polska bardzo szybko przeszła ewolucję od „szemranego cinkciarza” do wymiany walut online.

Pieniądze wymieniane w Internecie

kantor internetowyPierwsze kantory internetowe w naszym kraju pojawiły się 2009 roku. Było to efektem tzw. „nosa” do biznesu niektórych przedsiębiorców. Wyczuli wzmożone zapotrzebowanie na wymianę walut i zaczęli aktywnie działać. Miało to ogromne uzasadnienie gdyż kursy kupna – sprzedaży oferowane przez banki charakteryzowały się ogromnym spread’em czyli różnicą między kosztem zakupu, a sprzedaży. Sięgał on kilkunastu procent. Powstało kilkadziesiąt kantorów internetowych. Siła rynku nie wszystkim pozwoliła przetrwać. W roku 2015 weszła w życie ustawa antyspreadow’a, która zakazała bankom zarabiania kroci na różnicach kursowych. Dotyczyło to przede wszystkim kredytów hipotecznych spłacanych przez kredytobiorców we frankach szwajcarskich, euro lub dolarach amerykańskich. Od tego czasu klient mógł w dowolnym miejscu dokonać wymiany omijając bank. Obecnie w Polsce działa ok. 30 internetowych kantorów z dwoma liderami w tej branży. Działalność bezpiecznych kantorów internetowych opiera się na licencji Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Tylko takie dają najwyższą gwarancję bezpieczeństwa powierzonych pieniędzy. Początkowa działalność opierała się tylko na wymianie walut. Obecnie dobry kantor internetowy oferuje coraz szerszy wachlarz możliwości podobnych do usług bankowych. Można tworzyć „portfele”, w których lokowane są pieniądze, można dokonywać ekspresowych transferów pieniężnych. Zaletą wymiany online jest właśnie szybkość i minimalna opłata między 0.2-0.6% wynikająca z różnic kursowych. Aby zacząć wymianę na platformie internetowej należy się na niej zarejestrować. Trzeba być właścicielem dwóch kont bankowych. Jedno konto w PLN i drugie w walucie jaką kupujemy lub sprzedajemy najczęściej. Kantor internetowy podaje na stronie bieżące kursy walut i śledząc trend możemy albo dokonać wymiany natychmiast lub ustalić sobie cenę po jakiej gotowi jesteśmy dokonać transakcji. Możemy również ustalić dokładny jej czas. Mechanizm działania kantorów internetowych jest bardzo podobny i na ich stronach można się zapoznać z mechanizmem działania.

Wymiana walut w internecie to wyjście naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców chcących zmniejszać koszty działalności.To również tańszy sposób aby zaopatrzyć się w walutę na wyjazdy wakacyjne, czy na londyńskie wyprzedaże. Kantory internetowe działają bardzo szybko. Jeden z największych kantorów internetowych na polskim rynku obliczył, że najszybsza operacja wymiany zajęła mu 3 minuty. Przeciętnie trwa to ok. 15 minut. Największą zaletą jest nielimitowany czas godzin pracy kantoru w sieci. Operacji można dokonywać w systemie 7/24. Kantory internetowe są dużą konkurencją dla banków i tradycyjnych kantorów ze względu na niski koszt, szybkość działania, dostępność z każdego miejsca i o każdej porze, wybór kursu wymiany.