Jak pozbyć się subitu?

Nie od dzisiaj wiadomo, że materiały jakich używano kiedyś do celów budowlanych są bardzo szkodliwe, Niestety w tamtych czasach ludzie kupowali i wykorzystywali to, co było pod ręką i co gwarantowało wykończenie domu. Jednak nie wiedzieli o tym, że w przyszłości materiały te mogą przyczynić się do utraty ich zdrowia. Dlatego teraz jeśli ktoś posiada w swoim domu takie materiały powinien szybko się ich pozbyć.

Subit – niebezpieczeństwo w domu

frezowanie subituWszystkie parkiety były montowane na lepiki  smołowe od końca wojny do połowy lat 90-tych. Dzisiaj wiele mieszkań i domów oraz budynków jest skażona takimi podłogami. Podłogami te niestety cały czas trują ich użytkowników.  O tym, że środki jakich dawno używano do podłóg są szkodliwe świadczy fakt, że pył po ich mechanicznym usuwaniu musi być przekazywany do specjalnej utylizacji. Chemicy twierdzą, że charakterystyczny zapach w domu, gdzie zastosowany został subit, to m.in. węglowodory aromatyczne, aminy,  fenole i inne substancje promieniotwórcze. Zdaniem naukowców substancje te szkodzą płucom, krtani, gardłu, przełykowi, jamie ustnej, pęcherzowi moczowemu i trzustce. Często powoduje nowotwory żołądka, nosa, wargi, miąższu wątroby, a nawet białaczkę. Dlatego tak ważne jest pozbycie się ich. Można to zrobić za pomocą firm które oferują różne techniki, wśród których jest frezowanie subitu, które całkowicie usuwa go z naszego domu.Usuwanie subitu wymaga odpowiedniego sprzętu.  Warto więc skorzystać z profesjonalnych firm, które oferują frezowanie subitu, które gdybyśmy robili to sami, mogłoby nam nie wyjść tak jak należy. Podczas usuwania masa subitu rozgrzewa się i stawia duży opór, a tego ręczna szlifierka kątowa nie pokona. Osoby zajmujące się tym amatorsko często wykorzystują frezarkę, która jest mało wydajna i nie radzi sobie z trudno dostępnymi miejscami oraz zostawia nierówną powierzchnię, którą później trzeba dodatkowo wyrównywać, a to niesie ze sobą dodatkowe koszty.  Ponadto niewskazane jest pozbywanie się subitu z pomieszczeń w zwykłym roboczym ubraniu. Powinniśmy do tego używać odzieży ochronnej, która  gwarantuje bezpieczeństwo, ponieważ nawet najmniejsza ilość wdychanego lub osadzającego się pyłu  może prowadzić do zatrucia.

Dlatego przy takiej czynności, jaką jest frezowanie subitu powinniśmy być bardzo czujni. Najlepiej wynająć do tego fachowców, którzy wykonają tę pracę szybko i sprawnie, a co za tym idzie nie narażą mieszkańców domu na niebezpieczeństwo. Trzeba to wykonać bardzo precyzyjnie i zachować wszelkie środki ostrożności.