Jak produkuje się panele gipsowe na ścianę?

Różnorodność wystroju wnętrz oraz nowoczesne rozwiązania materiałowe stają się coraz bardziej pożądane przez użytkowników. Rozwój gospodarczy oraz dostępność wielu różnorodnych produktów i rozwiązań sprawia, że zwracamy uwagę nie tylko na cenę i funkcjonalność konkretnych rozwiązań, ale także na ich walory estetyczne. W związku z tym coraz większą popularnością cieszą się gipsowe panele ścienne, które dostępne są w różnych rozmiarach, kształtach oraz fakturach, a co za tym idzie wzbudzają zainteresowanie klientów. 

Ciekawe wykończenie – panele ścienne do salonu 

producent paneli ściennychPanele ścienne dekoracyjne wykonuje się z mieszanki gipsowej, bardzo podobnej do tej, która stosowana jest popularnie do szpachlowania ścian wewnętrznych. Ze względu na to, że materiał ten jest higroskopijny i nasiąkliwy nie zaleca się stosowania go w mokrych i wilgotnych pomieszczeniach oraz na zewnątrz. Wada ta jednak nie odstrasza klientów zachwyconych licznymi zaletami tego rodzaju systemu. Producent paneli ściennych z gipsu stosuje klasyczne formy odlewnicze, do których wlewa się sporządzoną wcześniej mieszankę materiału. Kształt płytom nadawana jest więc właśnie dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu formy. Ze względu na to, że panele klei się do ściany specjalną mieszanką kleju, każdy element powinien być identyczną kopią poprzedniego. Odchyłki wymiarowe powinny więc być bardzo niewielki i wynosić co najwyżej 1-2 milimetry. Właśnie dlatego najwięcej czasu w całym procesie produkcji zajmuje przygotowanie form – muszą one być odpowiednio oczyszczone po każdym procesie wytwarzania, aby kolejna płyta była jak najbardziej precyzyjna. Płyty najczęściej mają wymiar 0,5 x 0,5 metra, jednak producenci oferują także inne kafle. Mniejsze rozmiary spotkamy na przykład szukając płytek imitujących cegłę lub klinkier – takie małe kształtki mogą być wykonane z fugą lub bez niej. Wszystko zależne jest głównie od tego, jaki efekt na ścianie chcemy uzyskać. Producenci dbają jednak o to, aby oferta była jak najbardziej rozbudowana i szeroka, dzięki czemu wiele osób chętnie z niej korzysta. 

Płyty gipsowe na ścianę mają wiele zalet. Jedną z nich jest fakt, że można je malować. Najczęściej są dostępne jako białe kafle, które po ułożeniu można przemalować klasycznymi farbami dostępnymi w sklepach. Postępuje się dokładnie tak samo, jak w przypadku standardowego remontu – szlifuje połączenia płyt, aby je wyrównać, maluje warstwę lub dwie gruntu, a następnie nakłada farbę w takim kolorze, jaki chcemy umieścić na ścianie.