Jak wyglądają badania wydolnościowe?

Długo szukałem swojej pasji i niszy w życiu. Dla wielu byłem outsiderem, ponieważ nie miałem hobby ani zajęcia poza pracą i domem. W końcu znalazłem zajęcie odpowiednie dla mnie. Zacząłem zastanawiać się nad tym, aby zacząć uprawiać triatlon. Chciałem jednak podejść do tego z głową. Przede wszystkim znalazłem więc trenera personalnego, który byłby w stanie w odpowiedni sposób mnie pokierować i trenować. Trener przede wszystkim wysłał mnie na badania wydolnościowe. Byłem ciekawy, po co te badania, skoro zawsze miałem dobrą kondycję.

Wykonałem profesjonalne i rzetelne badania wydolnościowe

badanie wydolnościoweTrener wyjaśnił mi, że triatlon to mocno obciążająca organizm dyscyplina sportu. Do jej uprawiania należy się odpowiednio przygotować, a tempo i intensywność przygotowania zależy od ogólnego stanu zdrowia i wytrzymałości organizmu. Nie jest to wbrew pozorom jednoznaczne z dobrą kondycją. Badanie wydolnościowe pozwala określić stopień przygotowania organizmu do tak intensywnego wysiłku. Badanie wydolnościowe od strony pacjenta jest bardzo proste. Może odbywać się na bieżni lub rowerku stacjonarnym. Pacjent podłączony jest wtedy do aparatury mierzonej akcję jego serca. Najważniejsze jest jednak to, że podczas badania pobierana jest krew płucna, która zostaje poddana badaniom pod kątem natlenienia. Badanie polega na wykonywaniu ćwiczenia to jest biegu lub jazdy na rowerze, podczas którego co około 2 minuty zwiększa się tempo jazdy i obciążenie. Badanie wydolnościowe trwa od 10 minut do pół godziny. Wszystko zależy od stopnia wytrenowania pacjenta. Jest ono całkowicie bezpieczne i pacjent w każdej chwili może, a nawet powinien je przerwać, kiedy czuje że traci siły. Dowiedziałem się także, że przed takim badaniem wydolnościowym nie należy spożywać napojów ani produktów zawierających kofeinę i guaranę, gdyż mogą mieć one wpływ na wynik badania. Na trzy – cztery godziny przed treningiem należy zjeść tylko lekki, ale pełnowartościowy posiłek. Wtedy badanie wydolnościowe jest miarodajne i rzetelne.

Znalazłem w swoim mieście miejsce, gdzie można wykonać takie rzetelne i profesjonalne badanie wydolnościowe. Od razu zapisałem się na jego wykonanie. Musiałem na nie poczekać tylko kilka dni, ponieważ mieli bardzo szybkie terminy. Badanie odbyło się bardzo profesjonalnie i rzetelnie. Podczas badania wydolnościowego byłem pod stałą opieką lekarza, który w odpowiedni sposób zwiększał obciążenie podczas wykonywania przeze mnie ćwiczeń. Na wyniki musiałem poczekać zaledwie kilka godzin i już następnego dnia mogłem udać się z nimi do mojego trenera.