Karykatury robione na zamówienie

Uwielbiam sztukę zarówno w wersji teoretycznej, jak i praktycznej. Sama trochę maluję farbami a moim ulubionym tematem jest natura. Chciałabym jednak nauczyć się rysować portrety. Jest to chyba najbardziej wymagające umiejętność w świecie artystów. W rysowaniu ludzkiej twarzy trzeba bowiem umieć precyzyjnie określić proporcje i kształty. Inaczej nie otrzymamy podobizny. Wszystko wymaga lat ćwiczeń i wyczulonego oka. Przykładem tego, że można opanować do perfekcji rysowanie podobizny jest moja koleżanka.

Sztuka rysowania karykatur

karykatury ze zdjęćOd dziecka interesowalam się sztuką. Uwielbiałam malować farbami i do dnia dzisiejszego poświęcam na to swój wolny czas. Tym, czego bardzo chciałabym się nauczyć, jest szuka rysowania portretów. Wymaga to dużej wprawy, wynikającej z lat konsekwentnych ćwiczeń. Do tej pory brakowało mi cierpliwości. Uchwycenie proporcji twarzy i charakterystycznych kształtów poszczególnych części twarzy jest nie lada wyzwaniem. Mam koleżankę, która od gimnazjum regularnie ćwiczyła sztukę portretu. Teraz jest już dorosłą kobietą, która stała się mistrzem w rysowaniu podobizn. Zarabia na tym całkiem przyjemne pieniądze. Największym zainteresowaniem cieszą się rysowane przez nią karykatury ze zdjęć, które w umiejętny sposób oddają cechy charakterystyczne rysowanych osób. Karykatury przyjmują rozmaite formy. Tak na prawdę co artysta, to inny styl. Kiedy więc decydujemy się na zamówienie tego typu portretu, to warto, żebyśmy najpierw przejrzeli portfolio osoby, u której zamawiamy obraz. Moja znajoma, na przykład, uwielbia rysować bardzo przerysowane podobizny, które podobają się przede wszystkim młodszym odbiorcom. Chociaż od czasu do czasu rysuje też karykatury na przykład dla dziadków lub rodziców. Karykatury ze zdjęć rysuje się w zupełnie inny sposób, niż karykatury rysowane na żywo. W czasach tak dobrze rozwiniętej technologii, gdzie wyraźne zdjęcie może zrobić praktycznie każdy i jeszcze wysłać je telefonem w kilka sekund, rysowanie na żywo przeszło raczej do lamusa. Zdjęcie pozwala artyście skupić się na znalezieniu odpowiednich proporcji.

Rysowanie portretów jest dla mnie godnym podziwu wyczynem. Sama dużo maluje, ale portrety zawsze były poza moim zasięgiem. Zwyczajnie brakowało mi cierpliwości w ćwiczeniu umiejętności ich rysowania. Mam za to koleżankę, która nie tylko opanowała sztukę rysowania portretów, ale też przy okazji rysuje świetne karykatury. Karykatura uważam, że jest jeszcze trudniejsza, ponieważ trzeba uchwycić podobieństwo przy jednoczesnym uwypukleniu pewnych cech charakterystycznych.