Kiedy warto zastosować iniekcję ciśnieniową?

Walka z wodą w budownictwie nie zawsze jest tak prosta, jak mogłaby się wydawać. Dzisiaj wykonywane izolacje są oczywiście znacznie bardziej trwałe i bezpieczne niż te dawniejsze, jednak pomimo tego zdarzają się ich awarie i uszkodzenia. W przypadku starych kamienic  i innych obiektów z historią sprawa jest bardziej złożona. Często pojawia się konieczność wykonania nowej izolacji, ponieważ fundament został nasiąknięty wodą. W takiej sytuacji konieczne dla bezpieczeństwa mieszkańców jest wykonanie odpowiednich napraw. 

Skuteczna iniekcja fundamentów 

iniekcja ciśnieniowaPonieważ większość kamienic oraz wiele innych obiektów w mieście jest posadowiona bardzo blisko siebie, w momencie konieczności wystąpienia awarii, naprawa hydroizolacji jest właściwie niemożliwa. Odkrycie fundamentów mogłoby spowodować zawalenie się posadowionej obok konstrukcji. Często nawet nie ma możliwości dostania się do ław i ścian odpowiadających za bezpieczne połączenie budynku z gruntem. W takim przypadku, warto rozważyć zastosowanie innych metod izolowania fundamentów. Jednym ze sposobów jest uszczelnienie ich od wewnątrz. Jedną z metod pozwalającą na wykonanie tego typu napraw jest iniekcja ciśnieniowa. Polega ona na wtłoczeniu w konstrukcję specjalistycznych preparatów, które po czasie zaczynają tworzyć wiązania krystaliczne, dzięki czemu uniemożliwiają wodzie dalsze wnikanie w materiał. Zanim jednak podejmiemy się wykonania zabiegu należy dokładnie osuszyć ścianę. Wilgoć zawarta w materiale bardzo osłabia konstrukcję i powoduje jej szybsze niszczenie. Dodatkowo, jeśli zależy nam na tym, aby iniekcja ciśnieniowa była skuteczna, w strukturę materiału musi wniknąć odpowiednia ilość preparatu. Jeśli w porach i kapilarach będzie znajdowała się woda, tłoczona ciecz nie będzie miała miejsca na to, aby wniknąć w głąb ściany. Tłoczenie krystalizującego preparatu odbywa się za pomocą specjalnych urządzeń, wkładanych we wcześniej wywiercone w ścianie otwory, które powinny być oddalone od siebie o około 10 centymetrów. Taki rozstaw daje pewność, że ściana zostanie odpowiednio zaizolowana. 

Wykonanie iniekcji ciśnieniowej, ze względu na specyfikę zabiegu, często jest bardzo pracochłonne. Wykonuje się ją najczęściej w budynkach podpiwniczonych, kiedy poprzez ingerencję w środowisko naturalne wody gruntowe zmieniają swój tor i zaczynają napierać na ścianę fundamentu i zalewać pomieszczenia podziemne. Do wykonania zabiegu warto zatrudnić specjalistyczne brygady, które mają odpowiednie doświadczenie w wykonywaniu takich robót.