Kurtyny foliowe i plandekowe

W początkach działania produkcji wielkoprzemysłowej hale były przestrzenią otwartą jednak po jakimś czasie stwierdzono konieczność podziału dużych przestrzeni na mniejsze według specjalizacji. Pozwoliło to lepiej zarządzać zasobami ludzkimi, wzrosła wydajność, jakość i bezpieczeństwo pracy. Zmniejszyły się znacznie koszty ponoszone na wydatki związane z ogrzewaniem.

Ekonomiczne i trwałe przegrody przemysłowe

kurtyna przemysłowaPodstawowym rodzajem środka stosowanego obecnie do separacji powierzchni hal jest kurtyna przemysłowa. Jest to skuteczna bariera izolacyjna chroniąca przed wieloma szkodliwymi czynnikami. Do budowy przegród przemysłowych zastosowano tworzywa sztuczne pod postacią folii PCV. Jest to materiał łatwy w pozyskaniu, stosunkowo tani i przy tym bardzo odporny. Kurtyny z folii PCV to przeważnie odmiana paskowa wykonana ze wstęg folii o odpowiedniej grubości, szerokości i długości. Pasy folii umieszczone są w metalowych zawiesiach w taki sposób by zachodziły na siebie zakładkami tworząc szczelną barierę. Pasy folii są obrobione na krawędziach w taki sposób by nie stwarzać zagrożenia uszkodzenia ciała. Właściwie dobrane do wymagań izolacyjnych danego miejsca kurtyny są bardzo dobrą barierą ochronną utrzymującą właściwą temperaturę w poszczególnych sektorach hali. Zatrzymują bowiem przemieszczanie zimnych mas powietrza. Kurtyna chroni także w pewien sposób przed uciążliwym hałasem. Przegrody z folii PCV są montowane na dwa sposoby ze względu na natężenie i rodzaj ruchu. W przypadku ruchu pieszego stosuje się kurtyny paskowe zawieszone na stałe w jednym miejscu. W przypadku okresowego natężenia ruchu kołowego montuje się kurtyny przesuwne. Odmianą kurtyn przemysłowych są przegrody plandekowe wykonane z powlekanych tkanin o różnej gęstości (ciężarze). To najprostszy sposób podziału hal produkcyjnych i magazynowych. Plandeki montuje się najczęściej na zawiesiach rurowych lub linowych co daje możliwość ich przesuwania w razie potrzeby. Przegrody obu rodzajów chronią przed kurzem i pyłem, powstrzymują opary chemiczne oraz owady oraz promieniowanie UV.

Przegrody przemysłowe zarówno z folii jak i plandekowe są bardzo odporne na szereg czynników panujących w halach. To zarówno wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne ale też na agresywne substancje chemiczne. Oferta producentów przegród, szczególnie z folii, jest coraz bardziej wyspecjalizowana i skierowana do coraz większej liczby branż gdzie panują ekstremalne warunki pracy. Mowa tu o mroźniach i chłodniach czy stanowiskach spawalniczych.