Listwy przysufitowe – praktyczne i estetyczne

Remontując mieszkanie, lub urządzając wnętrze zupełnie od zera często zwracamy uwagę na kolor i fakturę ścian, dobór mebli, czy rozmieszczenie pokoi. Co jednak z praktyczną i estetyczną sztukaterią? Przydatna w wypadku potrzeby zasłonięcia kabli czy szczelin w ścianie może być również efektowną ozdobą wnętrza. Dodatkowo jest łatwa w montażu – nawet nie planując generalnego remontu możemy bez trudu odświeżyć dzięki niej wnętrze salonu czy sypialni.

Dekoracyjne listwy przysufitowe

ozdobne listwy przysufitoweSztukaterie można podzielić na dwie, szerokie kategorie: wewnętrzną i zewnętrzną. Pierwszą kategorię, ze względu na kształt, możemy podzielić na listwy przysufitowe i przypodłogowe, płaskie listwy naścienne i kolumny, rozety, czy podobne elementy dekoracyjne. Obecnie są one bardzo praktyczne – kable i przewody możemy bez problemu ukryć listwami, podobnie jak wszelkie niedoskonałości czy szpary powstałe na naszych ścianach. Jeśli chcemy zamontować w naszym wnętrzu ledowe oświetlenie, bez problemu ukryjemy lampy pod przysufitową listwą. Da nam to efekt delikatnej, estetycznej poświaty padającej na sufit, co dodatkowo optycznie go podwyższy. W małych pomieszczeniach estetycznie będą prezentować się proste listwy. Na większym metrażu można pozwolić sobie na misternie zrobione, szerokie, ozdobne listwy przysufitowe które dodatkowo pomogą nam, np.: zasłonić szyny do grubych, masywnych zasłon. Takie zabiegi dodadzą elegancji i powiewu świeżości każdemu pomieszczeniu. Sztukateria może współgrać zarówno z antykami, jak i nowoczesnymi meblami, swoją prostotą nie będzie odciągać uwagi od najważniejszych elementów wystroju naszego salonu. Wybierając odpowiednie do naszego wnętrza listwy zwróćmy też uwagę na materiał, z jakich zostały wykonane elementy naściennych dekoracji. Niech cechują się one dużą wytrzymałością, będą odporne na ścieranie i możliwie łatwe w czyszczeniu. Elastyczne materiały, z których zostały wykonane listwy, będą dodatkowym ułatwieniem podczas ich montażu i dalszego użytkowania.

Montaż listw przysufitowych jest niezwykle prosty. Jedyną przeszkodą będzie wysokość, na której musimy ja zamontować. Zwykle takie elementy są montowane za pomocą specjalnego kleju. W internecie bez trudu znajdziemy instrukcje, pozwalające na wykonanie tego zabiegu samodzielnie. Zyskamy wskazówki jakich klejów użyć oraz rady o tym, jak dodatkowo ułatwić sobie cały proces montażu. Przy współczesnej ofercie każdy z nas znajdzie listwy spełniające nasze potrzeby i wpasowujące się w nasze poczucie estetyki.