Najlepsze kołowrotki wędkarskie

Każdy wędkarz doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak ważną kwestią jest odpowiedni sprzęt. Jeśli myślimy o łowieniu naprawdę dużych ryb to nie możemy wybierać się na łowisko z wędką z bazaru za kilkadziesiąt złotych. Przez taki sprzęt możemy się tylko niepotrzebnie denerwować podczas gdy ryba w trakcie holu złamie nam wędkę lub wykruszy przelotki. Jednym z niezwykle istotnych elementów zestawu wędkarskiego jest kołowrotek. Ten dodatek pełni w zasadzie jedną z najważniejszych funkcji w wędce więc nie warto zbytnio szczędzić pieniędzy na tego typu zakup.

Solidne kołowrotki karpiowe

kołowrotki mikadoPodczas holowania nawet tych najmniejszych ryb sporą siłę przekazuje się na kołowrotek. Często zdarza się tak, że mało doświadczeni młodzi wędkarze niesłusznie uważają że najważniejsza jest wędka bowiem kołowrotek ma tylko pomagać przy zwijaniu i zarzucaniu zestawów. Otóż nic bardziej mylnego bowiem często przy holowaniu to kołowrotek dostaje większy wycisk niż wędzisko. Sporo tu jeszcze zależy od metody holowania ale jeśli chcemy holować dużą rybę w sposób ostrożny to kołowrotek dość mocno pracuje podczas całego procesu holowania. W ostatnich latach w naszym kraju bardzo dużą popularnością zaczynają cieszyć się kołowrotki Mikado. Naprawdę sporo wędkarzy zaufało tej marce i osobiście nie spotkałem się jeszcze z kimś kto by narzekał na złą jakość wykonania wędzisk czy innych akcesoriów wędkarskich. To na co należy koniecznie zwracać uwagę przy zakupie kołowrotka karpiowego to opcja jaką jest tzw. wolny bieg. Polega on na tym, że podczas brania ryba może dowolnie wybierać sobie żyłkę ze szpuli bez wciągania naszej wędki do wody. Ten system w kołowrotkach uratował już całe mnóstwo wędek przed popłynięciem razem z dużą rybą. Dodatkowo decydując się na kupno kołowrotka przykładajmy dużą wagę do pojemności szpuli. Jeśli mamy zamiar łowić karpie czy inne wielkie okazy na jeziorach to należy wybierać kołowrotki z dużą szpulą, która bez większych problemów pomieści kilkaset metrów żyłki czy też plecionki.

Ogólnie rzecz biorąc kołowrotki Mikado wyróżniają się bardzo dobrą jakością. Oprócz świetnych kołowrotków karpiowych czy tych przeznaczonych do łowienia gruntowego firma ta oferuje doskonałe, lekkie kołowrotki spiningowe. Takie kołowrotek jest bardzo lekki z tego powodu, że przy spiningu ciągle trzymamy wędkę w dłoni co powoduje dość spore obciążenie łokcia. Właśnie dlatego zarówno kołowrotki jak i wędki przeznaczone do łowienia spiningowego są bardzo lekkie i poręczne. Kupić je możemy w każdym sklepie wędkarskim.