Nowoczesny druk trójwymiarowy

Unikalne, tworzone na zamówienie wyposażenie czasami potrafiło być naprawdę problematyczne, zwłaszcza że zamawiając je, nie pomyśleliśmy o żadnej metodzie serwisowania sprzętu. Jako że było to dość delikatne urządzenie pomiarowe, obchodziliśmy się z nim bardzo ostrożnie, choć w końcu musiało dojść do uszkodzenia, które niestety wyłączyło nasz sprzęt całkowicie. Zamówienie części zamiennych nie było możliwe, gdyż była to jedyna w swoim rodzaju maszyna, i nie wykorzystywała żadnych części z istniejących urządzeń.

Precyzyjny wydruk trójwymiarowy o dużej szczegółowości

tanie drukowanie 3d - KrakówPodzespoły elektroniczne mogliśmy naprawić we własnym zakresie, aczkolwiek wszystkie uszkodzone części z tworzywa sztucznego były jednak zdecydowanie niemożliwe do wykonania własnoręcznie. Wpadliśmy jednak na pomysł, by uszkodzone części zeskanować, wykonać ich model trójwymiarowy i odtworzyć na drukarce 3d z użyciem filamentu przemysłowego. Znaliśmy co najmniej dwie firmy, które używały drukarek trójwymiarowych właśnie do takiego celu z bardzo dobrymi rezultatami, dlatego pozostawało nam znaleźć salon oferujący tanie drukowanie 3d – Kraków miał takich firm dość dużo, choć w większości były to zakłady specjalizujące się w tworzeniu unikalnych modeli z projektu klienta. Jeden z owych zakładów zajmował się właśnie wykonywaniem podzespołów do urządzeń elektronicznych i przemysłowych, zaopatrując lokalne warsztaty i zakłady w części zamienne w razie awarii urządzeń, więc zdecydowaliśmy właśnie tam zrealizować zamówienie, gdyż zakład wydawał nam się dość solidny, mając zdecydowanie dobrą reputację. Zamówienie które złożyliśmy było o tyle skomplikowane, iż pracownicy nie mieli możliwości dokonania nawet najmniejszych zmian w drukowanych elementach, gdyż musiały one być idealnie dopasowane, by można było je zastosować w naprawianym sprzęcie. Musiały być one również wystarczająco wytrzymałe, ale jednocześnie bardzo precyzyjnie wykonane.

Mimo to, zamówienie zostało zrealizowane bardzo szybko, w przeciągu tygodnia od złożenia projektu w siedzibie firmy, a końcowy wydruk nie różnił się niemal niczym od oryginalnych części, poza zastosowanym materiałem. Filament użyty do druku podzespołów należał do serii filamentów przemysłowych, używanych właśnie do tworzenia części ruchomych urządzeń produkcyjnych, i mimo elastyczności, był niepodatny na uszkodzenia i obciążenia, więc mógł być stosowany w sprzęcie o wiele bardziej obciążającym podzespoły, niż nasze urządzenia pomiarowe. Wykonanie było idealne, a części pasowały do siebie tak samo jak oryginalne.