Obuwie korygujące wady stóp u dzieci

Rozwój układu kostno-stawowego dziecka jest bardzo długi i złożony. W chwili urodzenia kości stóp dziecka właściwie ich nie przypominają. Są to cieniutkie chrząstki, które mają przed sobą 20 lat rozwoju i ciężkiej pracy. W tym okresie są bardzo podatne na deformację. Mówi nam o tym bardzo duży procent dzieci z wrodzonymi, jak i nabytymi wadami i deformacjami stóp. Gdy już mamy do czynienia z różnego rodzaju wadami warto wiedzieć w jaki sposób możemy zapobiec ich pogłębianiu się i je skorygować.

W jaki sposób korygować wady stóp?

buty korekcyjne memoDzieci uwielbiają zajęcia ruchowe i aktywność fizyczną. Nie trudno im się dziwić, przecież poznają i badają świat, dlatego wszędzie ich pełno. Szerzący się marketing, atrakcyjne promocje i wyprzedaże kuszą rodziców, którzy nieświadomi mogą dokonać zakupu szkodliwego dla rozwoju stóp malucha obuwia. Przeciętnie, dzieci zaczynają stawiać swoje kroki około 1 roku życia. Stopy są wtedy bardzo delikatne i podatne na deformację. Stąd bardzo duży odsetek dzieci, które zmagają się z wadami nabytymi. Ponadto niektóre z dzieci posiadają wady wrodzone. Najczęściej mamy do czynienia z płaskostopiem lub stopami płasko-koślawymi. Płaskostopie charakteryzuje brak łuku po zewnętrznej stronie stopy. Natomiast stopy płasko-koślawe charakteryzuje nie tylko brak łuku, ale dodatkowo pięty odchylające się ku zewnętrznej stornie i kostki zapadające się do wewnątrz. W zależności od wady jaką dziecko posiada, powinniśmy odpowiednio zareagować. A więc jak możemy pomóc dziecku? Pierwszym krokiem dla każdego rodzaju wady powinien być dobór odpowiedniego obuwia. Godne zaufania są buty korekcyjne memo, które polecane są przez większość specjalistów ortopedii dziecięcej w Polsce. Są wyprodukowane z najwyższej jakości naturalnych materiałów, mają nieco wyższy, usztywniony zapiętek i elastyczną podeszwę oraz zapewniają możliwość umieszczenia w nich wkładki ortopedycznej. Buty korekcyjne zapewniają zatrzymanie pogłębiania się wady stóp u dziecka, a odpowiednio dobrana wkładka ortopedyczna koryguje wadę. Oprócz tego warto pomyśleć o ćwiczeniach, które dopełnią cały proces korekcji wady. Rodzaj ćwiczeń powinniśmy dobrać adekwatnie do rodzaju wady. Możemy w tym celu skonsultować się z lekarzem rehabilitacji ruchowej, lub rehabilitantem, który dobierze określony rodzaj ćwiczeń. 

W momencie narodzin dziecka nigdy nie wiemy jaką drogę w swoim życiu obierze i jaka sprawność będzie mu szczególnie potrzebna. Jednak zdrowe stopy mają wpływ na całą postawę ciała i układ kostno-stawowy. Jego wady przyczyniają się do umiarkowania sprawności, przewlekłych bólów, a czasem nawet do niepełnosprawności. Zadbajmy o to, by nasze dzieci miały zdrowe i mocne stopy, a to zaowocuje w przyszłości. Przecież każdy z nas chce jak najlepiej dla swojego dziecka. W zdrowym ciele – zdrowy duch!