Ośrodki leczenia alkoholizmu

Alkohol to substancja z którą mamy kontakt przez całe życie. Zazwyczaj zażywany przy różnych okazjach dla poprawy humoru lub rozluźnienia atmosfery. Problem zaczyna się wówczas, gdy tracimy nad nim jakąkolwiek kontrolę. Pity w nadmiarze za pośrednictwem układu krążenia przenika do struktur mózgu wpływając negatywnie na układ nerwowy co w konsekwencji powoduje zmiany nastroju, toku myślenia oraz zachowania. Wbrew pozorom nie powoduje on pobudzenia i przypływu sił witalnych, raczej jest depresantem.

Czy warto prywatnie leczyć alkoholizm?

prywatne leczenie alkoholizmu w ośrodkachMusimy sobie zdawać sprawę z tego, że im większe jest stężenie alkoholu we krwi, tym jego oddziaływanie psychoaktywne jest silniejsze. Z obserwacji wynika, że toksyczne działanie alkoholu zaburza rozwój zainteresowań, oraz osłabia motywację i zdolność planowania. Zaburza pamięć, utrudnia myślenie i kojarzenie faktów. Większość osób pijących alkohol spożywa go w sposób nie wpływający ujemnie na ich zdrowie i funkcjonowanie. Jednak granica pomiędzy piciem w celach relaksacyjnych a nałogiem jest bardzo krucha i tak naprawdę nikt nie potrafi wskazać chwili w której stal się osobą uzależnioną. Uzależnienie to stan w którym picie alkoholu zaburza wszystkie inne zachowania i dominuje nad nimi. Głównym jego objawem jest wzmożone pragnienie alkoholu niezależnie od okoliczności , warunków i sytuacji. Jeżeli mamy wątpliwości co do uzależnienia możemy wykonać prosty test AUDIT. Jego wyniki możemy skonsultować w poradniach terapii uzależnienia od alkoholu. W Polsce osoby uzależnione mogą się leczyć w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, ale bardzo dobrą opinią cieszy się prywatne leczenie alkoholizmu w ośrodkach. Ośrodki te mogą być całodobowe, gdzie pacjent ma zapewniony nocleg i wyżywienie oraz dzienne do których zgłasza się codziennie na kilkugodzinna terapię. Jeżeli odstawieniu towarzyszą objawy abstynencyjne wówczas pacjent może kilka dni spędzić na detoksykacji. Należy również wspomnieć, że nadużywanie alkoholu przez jedną osobę w rodzinie powoduje rozpad całej. Dlatego też z fachowej pomocy mogą a nawet skorzystać małżonkowie, partnerzy i dzieci osób uzależnionych.

Pamiętajmy więc, że uzależnienie to stan z którego wbrew pozorom nie damy rady sami się uwolnić. Wprawdzie aby podjąć leczenie powinniśmy być całkowicie trzeźwi i świadomie wyrazić na nie zgodę. Jednak kwestia samego leczenia to złożony proces. Doskonałą i fachową oraz kompleksową pomoc zapewni nam prywatne leczenie alkoholizmu w ośrodkach. Są to instytucje cieszące się bardzo dobrą opinią i posiadające doskonale osiągnięcia w tej dziedzinie.