Podstawowe części każdej maszyny

Znakomita większość prac i czynności wykonywanych przez człowieka, została zastąpiona przez maszyny i urządzenia. Jest to efekt dążenia do ułatwiania sobie życia i rozwoju techniki.  We wszystkich maszynach i urządzeniach, niezależnie od ich napędu i stopnia skomplikowania, podstawowym elementem jest koło. Służy ono do przenoszenia wielkiej mocy, jak i do przekazywania ruchu obrotowego

Jakie koła w maszynach?

koła zębate do maszynySą rożne rodzaje kół, zastosowane w maszynach i urządzeniach, z którymi stykamy się na co dzień. Jednak podstawowe to: koło pasowe i koła zębate do maszyny. Koła zębate znajdują się w  przekładni, w sprzęgle i w pompie, czyli w głównych elementach mechanizmów. Typowe koło  zębate składa się z wieńca zębatego, piasty i łącznika. Są również koła tak płaskie, że wieniec zębaty jest równocześnie piastą i nie ma łącznika. Takie koło nazywa się zębnikiem. Zdarza się, że zębnik jest nacięty bezpośrednio na wale, tworząc z nim jedna całość.  Przenoszenie napędu w urządzeniach odbywa się za pomocą przekładni zębatej, a konkretnie zazębiających się kół tej przekładni. Są to koła zębate modułowe, które muszą doskonale do siebie pasować , być wykonane z najwyższej jakości materiału, aby idealnie współpracować przez cały okres wykorzystywania urządzenia. W przekładniach mechanicznych, gdzie niezbędne jest kątowe przeniesienie napędu i obciążenia mogą być bardzo duże, stosowane są przekładnie stożkowe, których niezbędnym elementem jest koło uzębione w kształcie stożka. Takie koło może przenosić napęd pod różnymi kątami. Dlatego ma zęby proste lub łukowe. Zęby kół zębatych wykonywane są różnymi metodami z różnych materiałów. Podstawowy materiał to różnego typu stal wzmacniana. Dla niektórych urządzeń wykonywane są koła z plastiku. Do tych elementów, zaliczane są również listwy zębate.Na tych prostych urządzeniach spoczywa główny ciężar pracy silnika dlatego, chociaż wykonywane są z najtwardszych materiałów, to ulegają uszkodzeniu i trzeba je wymieniać.

Nie stanowi to dużego problemu, gdyż zarówno producenci maszyn, jak i ci którzy, zajmują się wyrobem części zamiennych, zapewniają szeroki dostęp do wszystkich rodzajów kół zębatych na wymianę. Można je nabyć w tradycyjnych punktach sprzedaży oraz on-line. Producenci na swoich stronach internetowych oferują wykonanie niestandardowych kół zębatych, zgodnie z projektem i rysunkiem technicznym klienta. Nie jest praktykowana regeneracja tych części, gdyż ich zużyte zęby nie nadają się do odtworzenia. Dla niezawodnej pracy silnika niezbędne są zgodne z projektem parametry kół.