Polecana krótkofalówka Baofeng uv82

W drodze, zwłaszcza na długich trasach międzynarodowych, jakiekolwiek radio czy krótkofalówka mogły uratować kierowcy skórę. Nieważne czy było się ofiarą wypadku czy też zwyczajnie potrzebne były informacje o najkrótszej trasie, dobry sprzęt komunikacyjny przydawał się w każdych sytuacjach. Problem pojawiał się w momencie, gdy okazywało się iż koledzy zza granicy używają innych zakresów niż te, z których normalnie korzystamy w kraju, a są one nieobsługiwane przez większość urządzeń które można dostać w sklepach telekomunikacyjnych.

Uniwersalny radiotelefon od Baofenga

dwupasmowy baofeng uv 82Najczęściej spotykanym mankamentem wszelkich urządzeń, zwłaszcza tych z niższej półki, był całkowity brak kompatybilności ze sprzętem zagranicznym, gdyż inne wymogi prawne wymuszały używanie innych zakresów niż te do których przyzwyczailiśmy się na trasach krajowych. Jednak niektóre modele były o tyle nieprzydatne, iż wywoływały zakłócenia nawet w innym zakresie i utrudniały komunikację innym kolegom. Na szczęście, coraz więcej urządzeń do komunikacji radiowej używało kilku zakresów jednocześnie, więc wystarczyło tylko rozejrzeć się za odpowiednim modelem, który będzie wystarczająco wygodny do użytkowania w trasie. Oczywistym wyborem było cb radio, ale najczęściej nie miały one możliwości zmiany zakresu, dlatego też dobrą alternatywą były krótkofalówki. Działały one na tej samej zasadzie, mimo iż posiadały często mniejsze gabaryty, a były o wiele poręczniejsze i wygodniejsze w użytkowaniu. Jednym z najczęściej używanych radiotelefonów w trasie był dwupasmowy Baofeng uv 82. Przede wszystkim, pozwalał on na odbiór sygnału na kilku zakresach, umożliwiając płynną i łatwą komunikację na drodze, ale również poza trasą. Było to niewielkie i poręczne urządzenie, które można było wygodnie nosić przy pasie i używać w samochodzie w połączeniu z dobrym zestawem słuchawkowym, który nie utrudniał jazdy i nie dekoncentrował kierowcy.

Oprogramowanie dodane do owych urządzeń dawało możliwość zaprogramowania większości obecnie używanych kanałów radiowych, nie tylko tych używanych przez drogowców, ale również takich które wykorzystywane były jako linia awaryjna dla służb drogowych, umożliwiających jeszcze szybszą reakcję w razie nagłej sytuacji podczas jazdy. Jednak to ich duży zasięg i bardzo dobra jakość dźwięku była prawdziwie przydatną zaletą, bo nawet w miejscach bardzo oddalonych od najbliższego dużego miasta, sprzęt ten umożliwiał porozumiewanie się bez zakłóceń i gubienia sygnału, zwłaszcza po zastosowaniu anteny.