Profesjonalna nauka jazdy samochodem

Każdy kto chce posiadać uprawnienia do prowadzenia pojazdu mechanicznego, musi zacząć przygodę z autem od zaliczenia kursu  nauki jazdy. To tu każdy kierowca uczy się prowadzenia samochodu i zdobywa pierwsze doświadczenie. Oczywiście uczymy się tu tylko podstaw, które umożliwiają kursantom zdać państwowy egzamin na prawo jazdy, a doświadczenie pozwalające na bezpieczną i pewną jazdę, zdobywamy w trakcie samodzielnej praktyki.

Jak przebiegają kursy nauki jazdy?

nauka jazdy w ToruniuProwadzenie samochodu nie jest prostą czynnością, szczególnie dla osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienie z nim. Najpierw należy znaleźć odpowiednią szkołę nauki jazdy, która najlepiej żeby się znajdowała blisko naszego miejsca zamieszkania. Po zapisach i uiszczeniu opłaty, ustalamy terminy wykładów, czyli zaczynamy część teoretyczną. Kursanci na niej poznają przepisy kodeksu ruchu drogowego, podstawowe znaki drogowe oraz sytuacje drogowe, które mogą spotkać każdego kierowcę. Na tą cześć kursu są przeznaczane najczęściej kilka godzin, gdyż tyle z powodzeniem wystarczy na opanowanie całego materiału. Kolejnym etapem są jazdy z instruktorem, czyli moment długo wyczekiwany przez wszystkich kursantów. Pierwsze godziny za kierownicą spędzane są na placu manewrowym, gdyż przyszły kierowca musi umieć ruszać z miejsca, hamować, zmieniać biegi, czy skręcać. Nauka jazdy w Toruniu jest szczególnie popularna wśród młodych osób, które potrzebują prawo jazdy do pracy, lub do prywatnych celów. Osoby w takim wieku znacznie szybciej się uczą i w większości przypadków nie mają problemu z opanowaniem manewrów wykonywanych na placu, więc po paru godzinach instruktor zabiera swojego ucznia na miasto. W trakcie jazd po mieście, kursant uczy się obowiązkowego obycia z samochodem i wyczucia jego rozmiarów podczas jazdy. Instruktor musi pokazać jak się parkuje na trzy, różne sposoby oraz jak się cofa wykorzystując dwa lusterka boczne i jedno środkowe. Wszystkie zdobyte umiejętności będą weryfikowane podczas egzaminu.

Każdy kurs nauki jazdy trwa trzydzieści godzin, które kończą się wewnętrznym egzaminem. Jego wynik zdecyduje czy kursant może być dopuszczony do egzaminu na prawo jazdy, czy też nie i będzie musiał dokupić dodatkowe godziny i się podszkolić. Statystyki pokazują, że w Toruniu co szósty kursant zdaje egzamin za pierwszym podejściem, a pozostała reszta musi się ponownie udać do ośrodka egzaminacyjnego w celu zarezerwowania kolejnego terminu egzaminu. Lepiej dobrze się przygotować na kursie, niż potem zaliczać poprawki.