System internetowego monitorowania wizyjnego

Systemy monitorowania wizyjnego były jednym z najskuteczniejszych zabezpieczeń, jakie mogły funkcjonować na dowolnym obiekcie, zwłaszcza jeśli były sterowane przez fizycznego operatora. Całodobowy dozór umożliwiał bowiem natychmiastową reakcję na wszystkie zdarzenia niepożądane, oraz znacznie szybsze działania grup interwencyjnych, na bieżąco otrzymujących informację z placówki monitorowania obiektu. Systemy różniły się jednak jakością i zastosowaniem, gdyż nie każdy system był odpowiedni do wszystkich obiektów.

Nowoczesne systemy monitorowania wizyjnego

monitoring koszalinNajbardziej podstawowe systemy monitoringu o standardowej rozdzielczości rekomendowane były przede wszystkim posiadaczom obiektów o niewielkim ruchu osobowym, położonym z dala od centrum miasta. Systemy bazowe składały się bowiem z urządzeń o przeciętnej jakości obrazu, całkowicie statycznych, więc nie współpracowały zbyt dobrze z połączeniami internetowymi, dzięki którym mogłyby być sterowane przez operatorów. Bardziej nowoczesne systemy o wysokiej rozdzielczości działały natomiast wszędzie, gdzie wymagana była stała ochrona oraz dozór fizycznego operatora. Lokalna stacja monitorowania, należąca do jednej z firm ochrony, była podłączana za pomocą łącza internetowego do obiektu na którym zamontowany był monitoring Koszalin posiadał ponad cztery takie stacje, obsługujące kilkanaście obiektów jednocześnie, choć zazwyczaj na jednego operatora przypadały nie więcej niż trzy lokalizacje. Nowoczesne systemy monitorowania umożliwiały stały dozór obiektu z jakością obrazu często dorównującą wzrokowej, a dzięki bardzo szybkim łączom internetowym, używanym do sterowania systemami, opóźnienia czasowe czy spowolnienie działania urządzeń było dość niespotykane. Sprzęt wizyjny do systemów sterowanych internetowo był bowiem dobrze dostosowany do pracy zdalnej, rekompensując spadki prędkości sygnału ponadprzeciętną responsywnością i szybkością pracy. Niemal każda kamera do internetowych systemów monitorowania była całkowicie obrotowa, a na wielu obiektach używano również ruchomych kamer tubowych.

Były one przede wszystkim stosowane w dużych marketach handlowych, gdzie sama powierzchnia wymuszałaby instalację bardzo dużej ilości kamer w wielu miejscach. Jedna ruchoma kamera, umieszczona pod sufitem i poruszająca się na całej długości sklepu umożliwiała operatorowi o wiele dokładniejsze monitorowanie chronionego terenu niż nawet kilkanaście urządzeń obrotowych, nie mających jednak możliwości poruszania się po chronionym terenie.