Sztuka minimalistyczna i explainer video

Żyjemy w czasach, gdzie krótka forma prezentacji jakiegoś produktu, idei jest przyjmowana najlepiej. Wiąże się to z kilkoma faktami. Otóż człowiek w natłoku codziennych informacji w dobie internetu potrzebuje selekcjonować wiadomości, robi to za niego doskonale zresztą jego mózg. Nie ma zatem potrzeby dawać ludziom zbyt wielu informacji, gdyż właśnie z nich mózg i tak będzie musiał wyselekcjonować potrzebne mu informacje. Tego typu sposób myślenia przedostał się również do sztuki.

Wyjaśnienie za pomocą wideo

explainer videoMinimalizm w sztuce opiera się na przeświadczeniu, że w dziele sztuki warstwa estetyczna nie musi być wybujała, ale powinna opierać się na prostocie. Stąd sztuka minimalistyczna w plastyce i sztukach wizualnych opiera się na prostych figurach geometrycznych. Ciekawym przykładem sztuki minimalistycznej jest grafika o nazwie Warming Stripes. Przedstawia ona wizualizację danych na podstawie zapisu słupkowego. Efekt jest tutaj bardzo prosty. Na podstawie kolorów widzimy jak zmieniała się temperatura na ziemi w latach 1890 – 2018. Jest to obraz, który jednocześnie szokuje i urzeka swoją prostotą. Ciekawym nurtem we współczesnym przemyśle animacyjnym przeznaczonym przede wszystkim dla biznesu jest tzw. explainer video. Jest to krótki film, zazwyczaj mieszczący się w konwencji czasowej pomiędzy jedną minutą a pięcioma minutami, w którym przedstawia się główny zarys jakiegoś produktu, strategii biznesowej czy przedstawia się konkretną firmę lub osobę. Explainer video korzysta z minimalizmu. Najważniejsza w tego rodzaju krótkich animacjach jest treść, a reszta przyjmuje prostą, przystępną dla ludzkiego umysłu formę. Jest to trend panujący również w komunikacji biznesowej i komunikacji wewnątrz pojedynczych struktur o charakterze biznesowym. Krótkie animacje w stylu explainer video są często wykorzystywane w przypadku start upów, mających na celu zachęcić potencjalnych inwestorów do ulokowania swoich środków w start upie. Forma to doskonale nadaje się również w formie komunikowania swojego biznesu do szerszych kręgów.

Marketing jest dźwignią handlu. Co więcej, marketing może być również formą ekspresji twórczej. Ludzie, partnerzy biznesowi, potencjalni inwestorzy. Oni wszyscy patrzą na biznes przede wszystkim kategoriami merkantylnymi, ale są również istotami estetycznymi. Dobrze opakowany produkt to również cecha daleko posuniętego merkantylizmu. Stąd, nie bójmy się inwestować w działania marketingowe, zwłaszcza w nowoczesne rozwiązania o charakterze popularyzatorskim.