Taras ciepły nawet jesienią

Ogrzewanie tarasu nie jest już niczym dziwnym. Coraz więcej z nas decyduje się na zakup promiennika ciepła, oferującego nam przyjemność użytkowania przestrzeni zewnętrznych nawet wtedy, kiedy pogoda nie jest wymarzona. Chłodne wieczory z końcem lata bardzo często przerywają biesiadowanie w ogrodzie. Robi się po prostu nieprzyjemnie zimno, co zmusza nas do przeniesienia imprezy do domu. Dlatego właśnie popularność urządzeń, które doskonale sprawdzają się w ogrzewaniu balkonów czy tarasów wciąż rośnie, a ich wybór jest coraz szerszy.

Promiennik gazowy czy elektryczny?

promienniki gazowe na tarasPragnąc podgrzać nieco atmosferę na własnym tarasie za pomocą specjalnego promiennika, będziemy musieli rozważyć kilka dostępnych opcji. Podstawowy podział wśród tych urządzeń, to podział ze względu na źródło zasilania. Tutaj do czynienia mamy z modelami elektrycznymi oraz gazowymi. Promienniki elektryczne wymagają dostępu do źródła prądu, co czasem może być kłopotliwe. Odwdzięczają się jednak bardzo szybkim nagrzewaniem się, grzeją już od momentu podłączenia do prądu. Promienniki elektryczne wykorzystywane są równie często we wnętrzach. Stanowią rodzaj nowoczesnego, a niejednokrotnie bardzo stylowego ogrzewania (szczególnie designerskie modele). Jednak pamiętajmy, że te najbardziej fikuśne będą na pewno tymi najdroższymi. Wracając jednak do tarasu… Modele elektryczne dzięki różnorodności, będą świetnym wyborem na niewielkie balkony, gdzie postawienie większego sprzętu byłoby niemożliwe. Natomiast na duże przestrzenie idealnie sprawdzą się promienniki gazowe na taras. Zazwyczaj są to modele stojące, zasilane z butli gazowej. Taki promiennik można postawić niemal w każdym miejscu, dzięki temu, że nie wymaga podłączenia go do prądu. Dlatego właśnie promienniki gazowe na taras sprawdzą się idealnie w ogrodowej altanie, na działce, a nawet na biwaku. Innym parametrem określającym promienniki ciepła jest sposób ich montażu. Tutaj wyróżniamy modele wolnostojące, wiszące lub naścienne. W zależności od indywidualnych wymagań, oraz warunków na balkonie czy tarasie, łatwo dopasować konkretny model, nawet na niedużą przestrzeń.

Nie bez znaczenia jest moc urządzenia. Należy dopasować ją do powierzchni, jaką chcemy ogrzać (a nie do całkowitej powierzchni tarasu). Istotne są również warunki, jakie u nas panują. Jeśli taras nie jest osłonięty przed wiatrem, chociażby częściowo, wtedy warto kupić mocniejsze urządzenie, które zrekompensuje straty ciepła. Jeśli natomiast taras jest obudowany, wystarczy promiennik o niewielkiej mocy.