Trudny wybór roweru dla dziecka

Odnalezienie wymarzonego roweru dla dziecka bywa naprawdę trudnym zadaniem. Wydaje się, że zdecydowanie łatwiej jest kupić sprzęt dla dorosłych. W przypadku maluchów konieczna jest przymiarka, szczególnie wtedy, gdy to pierwszy rower w życiu. Wiadomo, że maluchy różnią się wzrostem, a kupienie zbyt małego albo zbyt dużego roweru sprawi, że dziecko po prostu nie będzie chciało jeździć. Warto więc koniecznie „przymierzyć” kilkulatka do jednośladu. Wówczas będzie jasne, czy to odpowiedni rozmiar.

Jaki rower kupić dla dziecka?

lekkie rowery dziecięce rometW dzisiejszych czasach często bywa tak, że pierwszy w życiu rowerek to ten biegowy, na którym maluch po prostu odpycha się nogami. To z pewnością ciekawy sprzęt w kontekście nauki jazdy. Dzieciak szlifuje umiejętności łapania równowagi, uczy się samodzielności, nawet upadając raczej uniknie zrobienia sobie wielkiej krzywdy. Potem jednak przychodzi już czas na przesiadkę na normalny rower, czyli małą wersję tego, którym jeżdżą rodzice. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na wielkość ramy. I tutaj koniecznie sprawdźcie, jak maluch wygląda na siodełku, czy to rzeczywiście rowerek, który rozmiarowo mu odpowiada. Dobrze wyprofilowana i właściwa pod względem rozmiaru rama sprawia, że łatwiej wchodzi się i schodzi, a także że podczas ewentualnego upadku łatwiej się podeprzeć. Czy rower musi być lekki? Oczywiście dobrze, jeśli waga jest niższa, bo wówczas łatwiej nim kierować maluchowi, a poza tym wyprawa może potrwać dłużej. Jeśli chodzi o lekkie rowery dziecięce romet jest jednym z producentów, który ma je w swojej ofercie. Lżejsza rama, a także inne elementy jednośladu sprawiają, że jest także wygodniejszy w przenoszeniu. Poza wagą ważne są również kolory, choć w tym przypadku to jest ta cecha, która dużą rolę gra bardziej dla dzieci. Wiadomo, że maluchom mocniej będą się podobały jaskrawe kolory albo wzory i takie są w ofercie wielu producentów, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Pamiętajcie, by w rowerku znalazła się osłona na łańcuch, pytajcie o hamulce, sprawdźcie, czy siodełko jest wygodne.

W przypadku roweru dziecięcego ważny jest także na przykład koszyk. Z pewnością przyda się do przewożenia zabawek, choćby klocków czy lalek. Dla malucha może to być kluczowy dodatek do roweru. Oczywiście podczas zakupu należy także sprawdzić rozmiar kół i inne rzeczy. Najlepiej jest o wszystko zapytać sprzedawcę. Jeśli zna się na rzeczy i chce pomóc, to w zasadzie sam powinien wyjść z inicjatywą i doradzić podczas zakupu. A potem? Pozostaje już tylko ruszyć w trasę.