Uszkodzony dysk – jak odzyskać dane?

Obecnie każdy z nas otacza się danymi w formacie cyfrowym. Panuje taka moda, że wszystko co się da przenosimy do komputera i dane te widnieją w formie plików. Niemniej jednak od czasu do czasu może się zdarzyć tak, że te pliki nam znikną lub przez przypadek sami je usuniemy. Większość przypadków tego typu wiąże się z tym, że użytkownicy godzą się z porażką i jeśli jest taka potrzeba to tworzą plik od nowa. Dzieje się tak ponieważ jeszcze nie wszyscy wiedzą, że istnieją pewne sprawdzone sposoby odzyskiwania danych.

Przywracanie utraconych danych

odzyskiwanie danych z uszkodzonego dyskuProblem z utraceniem jakiegoś pliku może dotknąć każdego z nas. Najczęściej jest tak, że problem ten występuje wtedy gdy nieumiejętnie obchodzimy się ze sprzętem. Doskonałym przykładem może być wyjmowanie nośnika danych z naszego komputera. Wiele osób kopiując coś na kartę pamięci czy na pendrive po zakończonej czynności po prostu wyjmuje nośnik z portu USB bez wybrania opcji „Bezpiecznego usuwania sprzętu”. W ten sposób często dochodzi do takich sytuacji, że nośniki mówiąc potocznie wariują i nasze dane przepadają z powodu błędów logicznych. Niekiedy dane przepadają z powodu fizycznego uszkodzenia dysku twardego. Ku naszej radości jest jednak kilka skutecznych sposobów na odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku twardego. Wiele osób decyduje się podejmować samodzielnie próby odzyskania danych i bardzo często się to udaje. Do wykonania tej czynności oprócz samego dysku potrzebować będziemy komputera, do którego ten dysk podłączymy. Najważniejszym z elementów będzie jednak specjalne oprogramowanie przeznaczone do odzyskiwania utraconych plików. Programów tego typu jest bardzo dużo. Znaleźć je można w Internecie nawet często w wersji freeware czyli do bezpłatnego użytku w celach niekomercyjnych. Jeśli jednak zależy nam na profesjonalnym odzyskaniu danych to warto zastanowić się nad zainwestowaniem swoich pieniędzy w program płatny. Kupując licencję będziemy mieć pewność, że program będzie działał dokładnie tak jak opisuje producent.

W wielu darmowych wersjach programów do odzyskiwania danych jest tak, że po kilkugodzinnym skanowaniu nośnika okazuje się, że znaleziono mnóstwo plików przeznaczonych do odzyskania ale żeby do tego doszło to konieczne jest uiszczenie opłaty. Kupując profesjonalny program do odzyskiwania danych będziemy mieć pewność, że takie niespodzianki się nam nie przydarzą. Warto poszukać sprawdzonych programów w Internecie a na forach często użytkownicy takich oprogramowań wymieniają się swoimi spostrzeżeniami.