Wełna nie zawsze do produkcji odzieży

Miękki, falisty lub kędzierzawy, zwykle gąszcz włókien keratynowych, pokryty drobnymi łuseczkami nazywany jest wełną. Produkowany jest z sierści owiec, lam, alpak, wielbłądów i wielu innych zwierząt. Powszechnie kojarzony jest z materiałem, z którego produkuje się ciepłe i przyjemne w dotyku ubrania chroniące przed niską temperaturą zwłaszcza zimą.

Do czego jeszcze stosuje się wełnę?

 wełnaMateriał ten jest stosowany także w budownictwie. Służy do izolacji budynków. Wełna ma wiele cech dzięki którym zawdzięcza swoją popularność w tej branży. Wełna pokonuje jakością inne formy izolacji jako bufor akustyczny. Wełna owcza pochłania ponad 90% dźwięków powietrznych. Unikalne lepko-elastyczne właściwości wełny pomagają w konwersji energii dźwięku na ciepło. Włóknisty charakter włókna wełnianego oznacza, że ​​w przeciwieństwie do wielu innych materiałów, produkty wełniane mogą jednocześnie redukować dźwięk powietrzny, hałas powierzchniowy i transmisję dźwięku. Kolejną zaletą jest zdolność do pracy w wilgotnych warunkach. Włókna wełniane pochłaniają i uwalniają wilgoć przy wilgotności względnej 65%. Wełna jest keratyną, więc nie będzie powodować wzrostu pleśni. Izolacja z wełny nie zawiera szkodliwych chemikaliów, a włókna wełniane służą jako filtr powietrza. Aminokwasy w izolacji wełny łączą się ze szkodliwymi substancjami chemicznymi z powietrza, takimi jak formaldehyd, tlenek azotu i dwutlenek siarki na poziomie molekularnym. Wełna jest hipoalergiczna – dzięki czemu doskonale nadaje się dla osób wrażliwych chemicznie i uczulonych na wszelkie chemikalia. Izolację z naturalnej wełny można wykonać przy użyciu stuprocentowego włókna wełny, odciętego od owiec, który jest mechanicznie tkany i ukształtowany w zwoje, maty lub liny. Każdy a nich ma określone aplikacje. Rolki i maty są używane między kołkami we wnękach ścian lub układane między krokwiami na strychu. Dostępne są również włókna niezwiązane, które mogą być stosowane jako luźne wypełnienie i wdmuchiwane do wnęk. W zależności od grubości i gęstości dostępne są ich różne rodzaje. W porównaniu do konwencjonalnej izolacji, takiej jak włókno szklane, która jest często stosowana w budownictwie, izolacja z wełny naturalnej ma nieco wyższy koszt za metr kwadratowy, ale zawiera znacznie mniej chemikaliów i stanowi mniejsze ryzyko dla instalatora.

Stosowanie włókien wełnianych niesie za sobą wiele zalet. Jest to produkt odnawialny, nie wymaga wiele energii do wytworzenia i ekonomiczny. Do tego jest całkowicie biodegradowalny i nie jest toksyczny, a także przepuszcza powietrze. Jednymi z niewielu wad jest niedostatek producentów oraz nie zawsze najlepsze traktowanie  zwierząt przez farmerów.