Wydajny agregat gazowy

Po niedawno przeprowadzonym remoncie, warsztat był bardzo dobrze wyposażony i zadaliśmy sobie wiele trudu by zakupić do niego najwyższej jakości maszyny i urządzenia naprawcze. Oznaczało to również konieczność posiadania stałego źródła prądu, gdyż większość prac, które wykonywaliśmy z pomocą owych maszyn nie było możliwe do zrobienia ręcznie. Jednak z dala od centrum miasta zdarzały się czasem przerwy w dostawie prądu.

Niewielki agregat prądotwórczy do warsztatu

Agregaty gazoweNa ogół nie przejmowaliśmy się brakami prądu, gdyż zwykle mieliśmy pod dostatkiem innych prac i nie musieliśmy czekać na możliwość użycia narzędzi elektrycznych, jednak praca bez prądu często była niewygodna i uciążliwa, więc w końcu postanowiliśmy zabezpieczyć się przed ewentualnymi utrudnieniami i zamontować w warsztacie agregat prądotwórczy. Większość agregatów, jednak, była bardzo paliwożerna i nieszczególnie wydajna, zwłaszcza modele do domowego użytku które mogły być używane do zasilania oświetlenia, jednak nie miały na tyle mocy by móc używać z nimi elektronarzędzi. Jednym z proponowanych przez kolegów rozwiązań były agregaty gazowe, które mimo większych rozmiarów niż odpowiedniki benzynowe, zapewniały o wiele więcej mocy, a jednocześnie były o wiele tańsze w utrzymaniu, gdyż ceny gazu były znacznie niższe niż koszty benzyny, nawet biorąc pod uwagę większe rozmiary i wyższe zużycie. Agregaty takie były przeznaczone przede wszystkim do zasilania prywatnych domów, mając wystarczająco dużą generowaną moc by bez trudu zasilać cały dom nawet do pięciu godzin, a przy naszym zużyciu energii, jeden taki agregat wystarczył spokojnie na cały dzień pracy bez konieczności uzupełniania paliwa. Miały one duże gabaryty, i potrzebne było na ogół osobne pomieszczenie do ich instalacji. Ogromną zaletą większości modeli agregatów gazowych jakie przeglądaliśmy była ich bardzo wielozadaniowość i możliwość używania ich w niemal każdych warunkach, gdyż mogły one zostać bezpośrednio połączone z siecią energetyczną budynku i działać jako zewnętrzne źródło zasilania.

Również, dzięki różnorakim końcówkom i kablom przedłużającym, można było do nich podłączyć bezpośrednio wszystkie używane narzędzia i urządzenia. Podczas gdy początkowo agregat miał być tylko awaryjnym zasilaniem w wypadku braku prądu, szybko znaleźliśmy dla niego mnóstwo zastosowań, przede wszystkim jako zasilanie narzędzi podczas pracy na zewnątrz warsztatu, które często wykonywaliśmy na pojazdach zbyt dużych, by można je było wygodnie naprawiać w garażu.