Zaawansowane panele fotowoltaiczne

 

Ekologiczne źródła energii były nie tylko coraz częściej stosowaną metodą zasilania prywatnych domów, ale również używane były na większą skalę, czasem w formie elektrowni słonecznych, dostarczających prąd do okolicznych miejscowości bez konieczności korzystania z usług dotychczasowych dostawców energii. Nie tylko okazywały się one wydajniejsze, ale również bardziej przyjazne środowisku a porównując je do inwestycji w elektrownie spalinowe, należały również do tańszych w użytkowaniu.

Najnowocześniejsze panele do elektrowni słonecznych

panele słoneczne w ToruniuDecyzja o budowie właśnie takiej elektrowni słonecznej w naszej okolicy zapadła po zamknięciu jednej ze starych, dawno przestarzałych elektrowni węglowych, z racji dużego poziomu zanieczyszczeń, jaki generowała. Nowa elektrownia miała być postawiona na jej miejscu, i jako taka, zaprojektowana była jako jedna z najnowocześniejszych instalacji przyjaznych środowisku w kraju. Do jej budowy zastosowane miały być wyłącznie najnowszej generacji podzespoły, które zostały zakupione od renomowanego sprzedawcy firmy produkującej panele słoneczne w Toruniu. Panele zastosowane w elektrowni były dziesięciokrotnie większe niż typowe urządzenia, wykorzystywane do zasilania domów prywatnych, aczkolwiek to nie ich rozmiar decydował o wysokiej wydajności, a najbardziej zaawansowane technologie, które zastosowane do ich produkcji. Panele te bowiem wymieniały czterokrotnie więcej energii niż odmiany starsze, mogąc generować wystarczającą ilość prądu do zasilenia całego miasta, lub kilku mniejszych wiosek jednocześnie, bez najmniejszych ubytków w bateriach. Nie posiadały one również większości mankamentów, które widywane były w prostszych, domowych panelach. Zewnętrzna powierzchnia była pokryta fabrycznie całkowicie bezbarwnym materiałem antystatycznym, w żaden sposób nie wpływającym na pracę paneli, aczkolwiek zapobiegającym zakurzeniu powierzchni i zmniejszaniu wydajności.

Podstawy paneli, natomiast, zamontowane były na obrotowych platformach, samoczynnie ustawiających panele w pozycji w której mogły zbierać najwięcej promieni słonecznych, a tym samym generować jak największą ilość energii elektrycznej w ciągu dnia. Panele były tak wydajne, iż na ich pracę nie wpływała zła pogoda, i mogły funkcjonować w ograniczonym stopniu nawet w bardzo pochmurne dni i w razie braku bezpośredniego nasłonecznienia. Nie były tanią inwestycją, aczkolwiek w porównaniu do kosztów utrzymania spalinowych elektrowni węglowych, okazywały się o wiele tańsze i bardziej efektywne.