Zalety listw maskujących kable

Prawie każde współczesne mieszkanie wyposażone jest w wiele sprzętów elektrycznych. Każdy z nich potrzebuje zasilania, stąd też duże nagromadzenie kabli. Wyglądają one nieestetycznie i sprawiają wrażenie, że wnętrze jest zabałaganione. Dlatego wiele osób maskuje je za pomocą dostępnych elementów wykończeniowych. Najczęściej stosowane są w tym celu listwy podłogowe. Pozwalają one na estetyczne wykończenie wnętrza i ukrycie kabli jednocześnie. Można je też łączyć z listwami drzwiowymi i ściennymi. Ich budowa pozwala odseparować od siebie kable i wyprowadzić je w dowolnym miejscu.

Budowa listw maskujących

listwa podłogowa maskująca kableSkuteczne maskowanie kabli jest jednym z elementów aranżacji nowoczesnych wnętrz. Pozostawienie ich na widoku może bowiem sprawiać wrażenie, że pokój jest zabałaganiony. Przeszkadza to szczególnie wtedy, kiedy aranżacja jest przemyślana. Dlatego wiele osób decyduje się na umożliwienie pozbycia się tego problemu już na etapie remontu. Najczęściej używanym w tym celu elementem jest listwa podłogowa maskująca kable. Pełni ona tę samą funkcję co zwykłe listwy wykończeniowe, które i tak znajdują się niemal w każdym domu. Różnicą jest jednak budowa wewnętrzna i użyte materiały. Listwa maskująca jest nieco szersza niż wykończeniowa. W części przykręcanej do ściany znajdują się wydzielone sekcje, które pozwalają na uporządkowanie kabli. Łatwo więc ułożyć je tak, aby nigdy się nie plątały. Część zewnętrzna wykonana jest z tworzywa, jednak pomiędzy twardymi elementami przebiega miękki gumowy pas. Wygląda identycznie jak reszta listwy, jednak umożliwia odchylanie lub nacinanie. Łatwo więc wyciągnąć końcówki kabli dokładnie tam, gdzie jest to potrzebne. Listwy takie można w bardzo łatwy sposób łączyć dzięki temu z tymi naściennymi. Jest to bardzo ważne, jeśli chce się poprowadzić kable na drugi koniec pokoju, a po drodze trzeba ominąć drzwi. Za względu na możliwość łatwego dopasowania ich do niemal każdego rodzaju podłogi, uznawane są za najbardziej estetyczny sposób na zamaskowanie okablowania w każdym pomieszczeniu.

Wystające kable są wyjątkowo nieestetyczne, dlatego bardzo wiele osób sięga po elementy wykończeniowe pozwalające na ich zamaskowanie. Najpopularniejszymi z nich są listwy podłogowe o specjalnej budowie. Wyposażone są w specjalne przegrody pozwalające na odseparowanie i uporządkowanie kabli. Posiadają także miękkie gumowe powierzchnie, które umożliwiają wyprowadzenie kabli w dowolnym miejscu. Można je też z łatwością łączyć z listwami naściennymi i dopasowywać do dowolnej podłogi.