Zanim zaczniesz uprawiać sport – zrób badania lekarskie!

 

Uprawianie sportu jest bardzo ważne w życiu człowieka, jednakże nie każdy jest w stanie wykonywać określonej dyscypliny sportu czy to amatorsko, czy to zawodowo. Zapisując się do danego klubu sportowego konieczne jest skierowanie do lekarza medycyny sportowej. Badania lekarskie są w tym wszystkim bardzo ważne. warto jest wiedzieć dlaczego. O tym będzie mowa właśnie w poniższym artykule przeznaczonym dla przyszłych sportowców, a także innych ludzi związanych ze sportem i medycyną.

Dlaczego trzeba wykonać badania lekarskie u lekarza?

lekarz sportowy warszawaBadania lekarskie wykonywane są u lekarza sportowego prywatnie bądź państwowo w zależności od tego, czy sami chcemy wykonać te badania, czy też dostajemy na nie skierowanie. Głównym celem jest profilaktyka społeczeństwa pod względem chorób cywilizacyjnych oraz przewlekłych w tym cukrzycy, niedoczynności układu sercowo-naczyniowego, dysfunkcji narządu ruchu lub wad wzroku i słuchu. Uprawiając sport, człowiek musi odznaczać się nienagannym stanem zdrowia, ażeby nie pogłębiła mu się dana choroba. Jeśli lekarz sportowy da negatywne orzeczenie, wówczas trzeba leczyć się w zakresie danych chorób i to jest bardzo ważne, bo takie badania mogą uratować życie człowiekowi, są więc konieczne i obowiązkiem każdego klubu sportowego lub szkoły sportowej jest skierowanie na badania lekarskie. Zapewnia to bezpieczeństwo podwładnego sportowca, który nie naraża się tym samym na dalsze pogłębienie chorób. W przypadku jakiegoś urazu lub przykładowego ataku serca, klub sportowy jest zabezpieczony, bo orzeczenie wydał lekarz sportowy Warszawa posiada wielu specjalistów w tym zakresie, ale najlepiej wybierać się do doświadczonych lekarzy, którzy są w stanie dokładnie określić stan zdrowia kandydata do uprawiania sportu. Zmniejszenie ryzyka wypadku podczas wykonywania danej dyscypliny sportowej jest w dużej mierze determinowane przez decyzję lekarza odnośnie stanu zdrowia. przykładowo, na motorze nie może jeździć osoba, która ma bardzo słaby wzrok lub tez niedowład kończyny. Biegać nie powinny osoby chore na serce, natomiast pływanie nie zalecane jest dla tych, którzy cierpią na epilepsję.

Są to nieliczne przykłady ograniczeń, kiedy nie powinno się wykonywać określonej dyscypliny sportu. Lekarz sportowy zajmie się dokładnie analizą organizmu człowieka pod względem morfologii krwi, układu oddechowego, stanu serca, a także wykona szereg innych bardzo ważnych badań, które będą miały wpływ na dalszą karierę sportowa, ale i mogą uratować życie człowieka. Warto o tym pamiętać.