Zastosowania i cechy filtrów kompaktowych

Jedną z grup produktów oferowanych przez producentów separatorów do oczyszczania powietrza są filtry kompaktowe. Nie bez przyczyny są to najpowszechniejsze i jednocześnie najbardziej funkcjonalne modele dostępne na rynku. W związku z tym warto zdawać sobie sprawę z tego, czym są tego rodzaju elementy i jak je rozróżnić od pozostałych. Taką wiedzę powinien mieć każdy, kto zajmuje się naprawą i konserwacją klimatyzacji, wentylacji mechanicznych oraz układów chłodzenia niektórych urządzeń i maszyn przemysłowych.

Filtr kompaktowy o dużej szczelności

szczelne filtry kompaktoweKompaktowe separatory wyróżniają się przede wszystkim prostą budową. Najczęściej przypominają niewielkie skrzyneczki, które w zależności od modelu mogą być albo w całości zamknięte, albo częściowo otwarte. Skrzynkowa obudowa nie jest zastosowana przypadkowo. Jej zadaniem jest zapewnienie stabilności tkaninie lub tworzywom filtracyjnym oraz ułatwić montaż takiego detalu w konkretnym systemie oczyszczania powietrza. Ramka lub obudowa jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ to producent przygotowuje gotowy produkt, który wystarczy jedynie wyjąć i zastąpić nowym. Takie działanie nie tylko jest prostsze, ale także minimalizuje ryzyko występowania błędów, które mogłyby skutkować spadkiem wydajności separatora. Szczelne filtry kompaktowe najczęściej wykorzystywane są w wentylacji mechanicznej o podwyższonej prędkości przepływu czynnika roboczego. Oznacza to, że znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie zauważalne jest duże lub podwyższone zapylenie. Modele kompaktowe mogą być wykorzystywane zarówno jako oczyszczacze wstępne, jak i te do właściwej filtracji. W niektórych z nich przed właściwą częścią separatora umieszcza się stalowe płytki, których zadaniem jest zatrzymywanie cząstek tłuszczu. W ten sposób wykonane elementy bez obaw można stosować w obiektach gastronomicznych. Ramka może być wykonana z tworzywa sztucznego lub metalu. Dobór konkretnego rozwiązania najczęściej zależy tylko i wyłącznie od rodzaju urządzenia, w którym zostają one wykorzystane.

Gdzie można kupić takie filtry? Najczęściej w hurtowniach – stacjonarnych lub internetowych – lub bezpośrednio od producenta. Wszystko zależy od tego, jak dużo takich separatorów jest nam potrzebnych. Przy zakupie warto zwrócić uwagę, do jakiego typu urządzeń producent zaleca stosowanie danego rozwiązania oraz jaka jest skuteczność konkretnego modelu. Wtedy z pewnością zakupimy separator powietrza, który sprawdzi się w danym urządzeniu i będzie wydajnie oczyszczał otoczenie przez długi czas.