Zastosowanie kotwy chemicznej

Kotwienie jest to mocowanie elementów betonowych dzięki użyciu specjalnych kotwi. Standardowe kotwy wykonane są ze stali i pozwalają na zamocowanie poszczególnych elementów na powierzchniach betonowych. Jeżeli jednak mamy do czynienia z elementami konstrukcyjnymi, które łatwo kruszeją, trzeba zastosować specjalne kotwie chemiczne.

Kiedy stosuje się kotwy chemiczne?

kotwa chemiczna marki fischerObecnie w budownictwie korzysta się częściej z kotew chemicznych. Jest to substancja, w której składzie znajduje się żywica, a dodatkwo także utwardzacz. Dzięki zasadzie działania adhezji, czyli fizycznego procesu łączenia, elementy w ten sposób złączone długotrwale do siebie przylegają. Kotwy chemiczne są dostępne w wielu różnych sklepach powiązanych z branżą budowlaną. Najczęściej sprzedawane są w pojemnikach w formie wiadra zakończonego specjalnym dozownikiem. Dostępne są różne pojemności pojemników z kotwą chemiczną, dlatego łatwo jesteśmy w stanie nabyć taki zbiornik, który będzie odpowiedni do naszych potrzeb. Jedną z bardziej popularnych marek jest kotwa chemiczna marki fischer. Kotwy tej marki dostępne są także i w małych pojemnikach, co pozwala na zakup jednorazowy niewielkiej ilości utwardzacza. Klejenie elementów na kotwę żywiczą wymaga niekiedy wykonania specjalnych otworów w betonie. Możemy je wykonać z pomocą wiertła udarowego, a następnie trzeba oczyścić taki otwór specjalnym czyścikiem. Dopiero do tak oczyszczonego miejsca można wpuścić kotwę. Nie trzeba wiercić otworów o idealnej średnicy, ponieważ struktura kleju pozwala na wypełnienie całej przestrzeni otworu. Użycie tego specyfiku pozwala na sklejenie materiałów budowlanych o niskiej stabilności, które wykazują dużą podatność na kruszenie. Szczególnie poleca się użycie kotwy chemicznej do klejenia elementów pionowych na krawędziach betonowych. Często także używa się jej do instalacji przeciwpowodziowych, ponieważ zaaplikowanie kotwy chemicznej chroni podłoże przed nasiąkaniem wilgocią. Kotwy fischer posiadają także tę zaletę, że nadają się nie tylko do klejenia materiałów betonowych, ale także do klejenia obiektów wyprodukowanych z ceramiki, betonu lekkiego czy elementów wapienno-piaskowych.

Kotwa chemiczna jest to rozwiązanie, które coraz częściej stosuje się w budownictwie. Pozwalają na całkowite zaklejenie przestrzeni w otworach betonowych, a także na klejenie części betonowych z ceramicznymi. Są ogólnodostępne, a dodatkowo dostępne są w różnych pojemnościach, co pozwala na zakup tego specyfiku najbardziej dostosowanego do nas.